Żarówka LED E27
Źródło: https://alkan.pl/
Żarówka LED E27 o mocy 2W, 10W czy 15W – jak dobrać parametry źródła światła do potrzeb pomieszczenia?
Żarówka LED E27 występuje w wielu wariantach mocy, a najpopularniejsze modele 2W, 10W czy 15W możesz znaleźć w asortymencie naszej hurtowni elektrycznej Alkan. Głównymi jednostkami określającymi parametry źródeł światła są waty i lumeny. Te pierwsze odnoszą się do poboru mocy przez oprawę, co miało szczególne znaczenie przy zakupie tradycyjnych źródeł światła – proporcjonalnie do mocy wzrasta bowiem poziom jasności. W przypadku żarówek LED większe znaczenie mają jednak lumeny, które określają jasność emitowanego światła. W praktyce pobór mocy odnosi jedynie do parametrów energooszczędności danego modelu, a poznanie rzeczywistych możliwości źródła światła może wymagać przeliczenia z watów na lumeny.
Moc i barwa źródła światła
Obecnie nie istnieje żadnej ścisły przelicznik jednostek, jednak wyróżnić można pewne normy odnoszące się do wartości wyrażanych w watach oraz lumenach. W większości przypadków 1 W żarówki LED odpowiada średnio 8,3-12,5 W mocy żarówki tradycyjnej. W stronę przeciwną przelicznik wynosi 0,12, dlatego 1 W klasycznego źródła światła odpowiada 0,12 W LED. Obecnie żarówki LED nie są produkowane w mocach powyżej 25 W, a tradycyjne powyżej 150 W. Ważnym parametrem żarówki jest też wyrażana w kelwinach barwa, która może być neutralna (3500-4000K), chłodna (ok. 5000K) lub zimna (ok. 6500 K). Wartości te mają duży wpływ na projektowanie oświetlenia, ponieważ pozwalają na uzyskanie odmiennych efektów. Zależnie więc od potrzeb, w pomieszczeniach wykorzystuje się źródła światła o stosunkowo ciepłej barwie, bądź też o barwach nieco chłodniejszych.
, ponieważ pozwalają na uzyskanie odmiennych efektów. Zależnie więc od potrzeb, w pomieszczeniach wykorzystuje się źródła światła o stosunkowo ciepłej barwie, bądź też o barwach nieco chłodniejszych.
Do salonu
Salon jest zazwyczaj podzielony na kilka stref użytkowych, z których każda może wymagać nieco innego oświetlenia. O ile główne źródło światła w postaci panelu sufitowego czy żyrandolu potrzebuje zwykle żarówek o dość dużej mocy, o tyle ścienne kinkiety czy mniejsze lampki oświetlające wnęki, półki czy ozdobne przestrzenie można z powodzeniem wyeksponować słabszymi źródłami światła. Moc powinna być wyższa jedynie w przypadku lampki do czytania. W salonie światło ma najczęściej ciepłą barwę, sięgającą około 3000K. Jeżeli natomiast pomieszczenie nie jest wyraźnie podzielone na strefy, najlepszym rozwiązaniem będzie światło neutralne. Takie żarówki nie męczą wzroku, a także są najbardziej uniwersalne.