Kamień nazębny u psa
Źródło: https://wetgliwice.pl/
Jak tworzy się kamień na zębach u psa?
Problem kamienia nazębnego naturalnie dotyka nie tylko psy, ale też wiele innych ssaków, w tym oczywiście ludzi. Kiedy zauważymy u siebie pojawianie się kamienia, najczęściej od razu wybieramy się do dentysty. Mimo że kamień nazębny jest problemem dobrze znanym większości osób, to mechanizm jego powstawania nie zawsze jest aż tak jasny. Tymczasem po jego przeanalizowaniu, jasne staje się, że jest on bezpośrednim efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej.
Z czego składa się kamień nazębny?
Zanim rozwinie się „pełnoprawny” kamień nazębny, musi dojść do odłożenia się na zębach psa grubej warstwy płytki bakteryjnej, zwanej też płytką nazębną. Jest to konglomerat żyjących w jamie ustnej zwierzęcia bakterii, które osiadają na zębach, korzystając z pochodzących ze śliny glikoprotein jako podłoża. Drobnoustroje, po przylgnięciu do powierzchni zębów, wytwarzają wokół siebie sieć polisacharydów i glikopeptydów, tworząc tak zwany biofilm. W tę sieć łapią się kolejne bakterie, oraz złuszczone komórki i substancje chemiczne obecne w jakie ustnej. Po pewnym czasie biofilm ulega mineralizacji, za sprawą obecnych w ślinie fosforanów wapnia. Wtedy właśnie zaczyna być nazywany kamieniem nazębnym – na tym etapie jest bardzo mocno przytwierdzony do zębów i trudny do usunięcia.
Mineralizowaniu płytki nazębnej sprzyja jej powstawanie w trudno dostępnych miejscach. Szczególnie narażone na to są rasy psów o krótkich pyskach, oraz osobniki z wadami zgryzu. Warto mieć więc namiary na sprawdzonego stomatologa weterynaryjnego. Takiego specjalistę znaleźć można w naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej.